Podane na tej stronie przykłady dotyczą punktów 1., 2. i 3. (z poprzedniej strony)

Literatura

  1. M. Sala-Tefelska, krótkie wprowadzenie do LaTeX
  2. W. Bajdecki, klocki LaTeX
  3. Projekt LaTeX
  4. Struktura dokumentu
  5. Przydatny przewodnik po LaTeX
  6. K. Grzelak, wykład na temat LaTeX
  7. Symbole w LaTeX
  8. Szablony w LaTeX
  9. S. Frank, przykłady prezentacji (klasa beamer)
  10. Program graficzny do tworzenia dokumentów LaTeXowych - Texmaker (uwaga: na Windowsach może być konieczne doinstalowanie dystrybucji MiKTeX - z opcją możliwości dociągania pakietów, a w Mac OS dystrybucji MacTex; szczegóły tutaj)
  11. On-line edytor plików LaTeXowych (dobry do współdzielenia dokumentów) - Overleaf
  12. Generator tabel (np. z danych z arkuszy)

Przykłady

  1. Plik z dokumentem: tex, archiwum (tar.gz oraz zip) z plikiem tex i rysunkami oraz utworzony z nich pdf (można użyć, z linii poleceń, komendy: pdflatex nazwapliku.tex lub otworzyć i skompilować plik w programie Texmaker); wersja do samodzielnego formatowania (tar.gz oraz zip) - próbujemy uzyskać dokument taki jak w powyższym pliku pdf
  2. Plik z tabelą i wzorami: tex oraz utworzony z niego pdf (można użyć, z linii poleceń, komendy: pdflatex nazwapliku.tex) lub otworzyć i skompilować plik w programie Texmaker
  3. Plik z prezentacją: tex oraz utworzony z niego pdf (można użyć, z linii poleceń, komendy: pdflatex nazwapliku.tex) lub otworzyć i skompilować plik w programie Texmaker
  4. Plik z przykładowym sprawozdaniem z zajęć laboratoryjnych (drugi semestr): zip, pdf, link (off-line: można pobrać archiwum i skompilować plik źródłowy jak opisano w przykładach powyżej; on-line: można wykonać własną kopię projektu po uprzednim zalogowaniu się do Overleafa; on-line: w Overleaf można też otworzyć swój nowy projekt kopiując do niego pobrany wcześniej plik - archiwum w formacie zip)

Przydatne programy

  1. diff - program który porównuje dwa pliki i znajduje różnice. Przykład: diff plik1.tex plik2.tex
  2. diffpdf - program który porównuje dwa pliki pdf i znajduje różnice. Przykład: diffpdf plik1.pdf plik2.pdf
  3. latexdiff - program który porównuje dwa pliki LaTeX i znajduje różnice. Przykład: latexdiff plik1.tex plik2.tex > roznice.tex. Wynikowy plik roznice.tex należy następnie przetworzyć na pdf używając np. pdflatex roznice.tex (w pliku roznice.pdf fragmenty wyrzucone oraz dopisane pokazane będą innymi kolorami)
  4. W przypadku gdy któryś z programów nie jest dostępny można go łatwo doinstalować (posiadając prawa administratora) np. przy użyciu komendy (Ubuntu, Debian): sudo apt-get install latexdiff

Zaliczenie

Jednym z elementów zaliczenia PTI jest napisanie własnego dokumentu w LaTeX na dowolnie wybrany temat związany z nauką lub na temat własnych zainteresowań (z wyłączeniem projektu sprawozdania przygotowywanego w ramach zaliczenia przedmiotu ODD). Możliwe jest również wcześniejsze zaliczenie tej partii materiału. Dokument LaTeX powinien być umieszczony w Overleaf oraz udostępniony prowadzącemu z prawami 'Read Only'. Zalecana długość dokumentu to od trzech do czterech stron. Dokument powinien zawierać następujące elementy:

  1. Fragment tytułowy (tytuł, autor dokumentu)
  2. Streszczenie
  3. Podział na sekcje i podsekcje
  4. Listę/listy w tym zagnieżdżone
  5. Przynajmniej dwa elementy dekoracji tekstu (np. pogrubienie, pochylenie, podkreślenie, kolor inny niż czarny)
  6. Rysunek z podpisem (z odniesieniem się do niego w tekście)
  7. Wzór numerowany (z odniesieniem się do niego w tekście)
  8. Tabelkę (z odniesieniem się do niej w tekście)
  9. Bibliografię (z odniesieniem się do poszczególnych pozycji w tekście)
  10. Rysunek/rysunki powinny znajdować się w oddzielnym katalogu

Oceny: Maksymalna ocena to 5.0. Za każdy brakujący element ww. listy lub błąd np. błąd składni lub niezgodność ze standardem języka odejmuje się 0.25 (ten sam błąd pojawiający się kilka razy ma odjęte 0.25, ale tylko jeden raz). Dodatkowo 0.25 jest odejmowane za brak umieszczenia dokumentu w Overleaf, za problemy z wyświetlaniem się rysunków w dokumencie, itp.
W przypadku gdy dokument LaTeX jest sprawdzany jedynie na zaliczenie ('zal') wymagane jest użycie przynajmniej pięciu z dziesięciu elementów powyższej listy. Cztery z nich muszą być użyte całkowicie bezbłędnie.

Uwaga: "odbiór" dokumentu LaTeX odbywa się wyłącznie w obecności prowadzącego zajęcia. Podczas sprawdzania dokumentu prowadzący PTI może zadać kilka pytań (lub poprosić o dokonanie drobnych zmian) sprawdzających samodzielność wykonania dokumentu.