Przeglądarki

Obecnie internet składa się z wielu milionów komputerów, z których duża część posiada usługę WWW (World Wide Web). Usługa ta umożliwia udostępnianie wszelkiej informacji (tekst, grafika, dźwięk, pliki binarne) w wygodnej i atrakcyjnej wizualnie formie. Do oglądania WWW służą tzw. przeglądarki np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer.

W górnej części ekranu przeglądarki znajduje się biały pasek na którym wpisujemy adres strony WWW, którą chcemy obejrzeć. Może to być na przykład www.fizyka.pw.edu.pl - czyli strona WWW naszego wydziału. Na większości stron WWW znajdują się obiekty (fragmenty tekstu lub rysunki/zdjęcia), na których kliknięcie powoduje przejscie do innych stron, można je rozpoznać po tym, że po najechaniu na taki obiekt kursor myszy zmieni wygląd (zwykle na dłoń).

W górnej części ekranu przeglądarek znajdują się także guziki pozwalające na wygodną nawigację po stronach WWW. Najważniejsze z nich to:
Strzałka w lewo - powrót do poprzedniej strony
Strzałka w prawo - przejście do następnej strony
Symbol iks - zatrzymanie wczytywania strony
Strzałka okrągła - ponowne wczytanie ("przeładowanie") strony

W górnym menu przeglądarki (File) znajduje się komenda, dzieki której można zapisać tresć strony na dysku. Istnieje również możliwość zapisywania zdjęć/rysunków widocznych na stronie. Aby tego dokonać najeżdżamy kursorem myszy na rysunek, wciskamy jej prawy klawisz i z menu wybieramy opcję 'Save Image As'.

W okienku przeglądarki możemy oglądać nie tylko strony WWW (umieszczone w sieci) ale również strony umieszczone w naszych katalogach, pliki graficzne, pliki tekstowe, etc. Aby to zrobić wybieramy z górnego paska narzędzi 'File' opcję 'Open File' a następnie podajemy lokalizację pliku.

Istnieje wreszcie możliwość obejrzenia kodu źródłowego strony (będzie przydatne przy pisaniu własnych stron). Aby tego dokonać wciskamy na oglądanej stronie prawy przycisk myszy i wybieramy 'View Page Source'.

Wyszukiwarki

Ogromna liczba dostępnych stron powoduje, że wyszukanie żądanej informacji mogłoby być bardzo czasochłonne. Aby ułatwić dostęp do informacji, powstały specjalne serwisy pozwalające wyszukiwać strony zawierające podany tekst. Na stronach tych w oznaczonym polu wpisujemy słowo lub słowa, które chcemy znaleźć na WWW. Poniżej znajdują się adresy popularnych wyszukiwarek:
Google: www.google.com
Yahoo: www.yahoo.com
Bing: www.bing.com